Remont łazienki: Jak płytki zwiększają efektywność energetyczną

remont łazienki

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, niewiele rzeczy jest tak ważnych jak nowoczesny system ogrzewania. Powierzchnie ścienne i nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pomagają oszczędzać energię i mogą być optymalnie łączone z ekonomicznymi systemami grzewczymi, takimi jak pompy ciepła. Podczas remontu łazienki właściciele domów coraz częściej decydują się na to rozwiązanie, które jest równie przyjazne dla środowiska, co niedrogie w dłuższej perspektywie, w kontekście rosnących cen energii. Jednak decyzja ta ma sens tylko w połączeniu z odpowiednim pokryciem ścian lub podłogi. Płytki oferują w tym względzie znaczące korzyści.

Płytki ścienne i podłogowe w łazience: jak sprawić, by była energooszczędna?

Nowoczesne łazienki niekoniecznie muszą być wyposażone w płytki ceramiczne. Alternatywy obejmują takie materiały jak korek, niektóre rodzaje twardego drewna i PCV. W porównaniu do płytek, te okładziny ścienne i podłogowe mają tę zaletę, że są bezspoinowe. Ułatwia to ich czyszczenie i nadaje łazience wyrafinowany wygląd. Ale uważaj: jeśli chcesz oszczędzać energię w łazience w przyszłości, powinieneś dwa razy przemyśleć wybór pokrycia ścian i podłóg. Płytki ceramiczne, w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi, osiągają potencjał oszczędności około 30 procent, a zatem pozostają pierwszym wyborem do energooszczędnej renowacji łazienki.

Takie rozwiązanie stosowano już w starożytnym Rzymie. W tamtych czasach systemy ogrzewania podłogowego i ściennego w łaźniach wyłożonych płytkami były wykorzystywane do ogrzewania całych budynków za pomocą promieniowania cieplnego. Zalety energetyczne płytek ceramicznych wiążą się z ich tak zwanym oporem cieplnym, który opiera się na ich przewodności cieplnej dla danej grubości materiału. Im niższy opór cieplny (= grubość podzielona przez przewodność cieplną), tym bardziej wydajne ogrzewanie w połączeniu z podłogą lub okładziną ścienną. Średnio, ten tak zwany współczynnik przenikania ciepła dla:

  • Płytki ceramiczne 0,012.
  • Marmur 0,014.
  • Korek 0,13.
  • Lite drewno 0,015.
  • Winylu 0,015.
  • Linoleum 0,015.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
397zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 237zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
397zł brutto

Porady ekspertów dotyczące energooszczędnej renowacji płytek łazienkowych

Stare płytki łazienkowe nie muszą być koniecznie usuwane podczas remontu, ale mogą być również pokryte – zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Zaletą okładziny jest to, że między starą a nową powierzchnią jest miejsce na ogrzewanie ścienne lub podłogowe. Uwaga: Lepiej nie wiercić w ścianach pokrytych płytkami, aby uniknąć uszkodzeń i pogorszenia efektywności energetycznej. Akcesoria, takie jak wieszaki na ręczniki itp. można również mocować delikatniej.

Co jeszcze mogą zrobić płytki na ścianach i podłogach?

Czy wiesz, że płytki magazynują ciepło? Mało tego, w ciepłych miesiącach mają działanie chłodzące, co oznacza, że w połączeniu z pasywnymi pompami ciepła mogą zastąpić systemy klimatyzacji. Idealna opcja połączenia z nowoczesnymi systemami grzewczymi to jednak nie jedyna zaleta ścian i podłóg wyłożonych płytkami. Poza tym elementy ceramiczne są trwałe i odporne. Są łatwe w utrzymaniu, dzięki czemu pozostają trwale higieniczne. Aby móc w pełni cieszyć się tymi zaletami, właściciele domów powinni zdecydowanie zasięgnąć profesjonalnej porady podczas remontu łazienki. W końcu tylko prawidłowo zainstalowane okładziny ścienne i podłogowe, które są skoordynowane z systemem grzewczym, są naprawdę wydajne. W celu zapewnienia optymalnej efektywności energetycznej w nowo wyłożonych płytkami łazienkach, decyzja o zainstalowaniu ogrzewania ściennego lub podłogowego powinna zostać podjęta w porozumieniu z doradcą energetycznym.

Połączenie płytek z ogrzewaniem ściennym lub podłogowym: co jest lepsze?

Systemy ogrzewania ściennego i podłogowego działają na tej samej zasadzie – promieniowania cieplnego. Podczas gdy w przypadku ogrzewania podłogowego ciepło pochodzi z dołu, ogrzewanie ścienne emituje je pionowo. Zwiększa to komfort, co jest zaletą, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza w łazience. Jednak systemy ogrzewania ściennego wymagają pewnych warunków wstępnych, które nie są łatwe do wdrożenia wszędzie. Najlepiej, jeśli systemy są instalowane w ścianie zewnętrznej. Po udanej instalacji urządzenia ogrzewają powietrze w obszarze grzewczym. Powoduje to zasysanie powietrza w kierunku najzimniejszej ściany. Powietrze chłodzące opada w kierunku podłogi i jest zasysane z powrotem do systemu grzewczego. Słabo izolowane ściany zewnętrzne zwiększają ten efekt, powodując stały chłodny przeciąg w łazience. Oprócz dobrego standardu izolacji, grzejniki ścienne wymagają stosunkowo dużej powierzchni.

W indywidualnych przypadkach połączenie ogrzewania podłogowego i ściennego w łazience zapewnia najwyższą wydajność. Właścicielom domów najlepiej jest omówić zakres, w jakim takie rozwiązanie jest możliwe, ze swoim doradcą energetycznym. Dobrze zaplanowane działania poprawiają także klasyfikację energetyczną nieruchomości w świadectwie energetycznym mieszkania.

Z energetycznego punktu widzenia, przynajmniej niektóre obszary łazienki powinny być wyłożone płytkami. Szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie wanny i prysznica ma to sens ze względu na doskonałą odporność powierzchni ceramicznych na wilgoć. Jednak cała łazienka niekoniecznie musi być wyłożona płytkami. Obecnie modne są kombinacje materiałów. Nie tylko marmur wygląda dobrze w połączeniu z kafelkami. Opcją są również konfigurowalne panele podłogowe z PVC. Wyobraźnia nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 237 zł

Lokal 397 zł

Polecane artykuły