kWh – ile energii jest w kilowatogodzinie?

kilowatogodzina

Czy wiesz, że dzięki energii z jednej kWh możesz uruchomić pralkę w cyklu prania w 60°C lub utrzymać energooszczędną żarówkę przez 90 godzin?

W obu przypadkach zużywasz dokładnie jedną kilowatogodzinę. Ale co dokładnie właściciele domów rozumieją przez tę jednostkę pomiaru energii? Zebraliśmy tutaj kilka ważnych faktów na temat energii kWh.

Definicja kWh

kWh (kilowatogodzina) to energia zużywana przez system elektryczny (np. żarówkę lub pralkę) o mocy tysiąca watów w ciągu jednej godziny. Zarówno koszty energii elektrycznej, jak i koszty ogrzewania są rozliczane w tej jednostce miary. Ok, ale co dokładnie oznacza zużycie jednej kilowatogodziny energii elektrycznej (mocy)?

Na przykład, zużywając jedną kWh energii, możesz:

  • oglądać ok. 7 godzin telewizji
  • oglądać około 15 godzin telewizji za pomocą telewizora LED
  • słuchać muzyki z odtwarzacza CD przez 40 godzin
  • pracować na komputerze przez 5 godzin
  • pracować na laptopie przez 50 godzin
  • zaparzyć 9 litrów herbaty
  • Zaparzyć 35 filiżanek kawy (300 ml każda)
  • uruchomić jedno pranie w pralce w 60°C
  • Wyprasować 15 koszul
  • Używać energooszczędnej żarówki (11 W) przez 90 godzin.
  • Używać żarówki (60 W) przez 15 godzin
  • Wysuszyć 3 koszule w suszarce bębnowej
  • Ogolić się maszynką elektryczną 2800 razy

Wszystkie te czynności wymagają około ekwiwalentu energetycznego jednej kWh energii elektrycznej.

Oczywiście są to tylko przybliżone wartości. Urządzenia elektryczne zużywają różne ilości energii elektrycznej, zwłaszcza w zależności od mocy urządzenia. Mocniejszy komputer będzie potrzebował więcej energii elektrycznej niż prostszy model. Te wartości orientacyjne są jednak dość realistyczne i nie powinny znacznie odbiegać od rzeczywistego zużycia. Wartości te mogą być zatem pomocne w celach poglądowych i szacunkowych.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

MIESZKANIE

Teraz taniej
Cena promocyjna:

197 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

DOM

Teraz taniej
Cena promocyjna:

297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

LOKAL UŻYTKOWY

Teraz taniej
Cena promocyjna:

357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Średnie zużycie energii elektrycznej w kWh

Średnio osoba mieszkająca samotnie w Polsce zużywa około 1700 kWh rocznie. Jeśli do gospodarstwa domowego dołącza kilka osób, zużycie na osobę zmniejsza się (np. ponieważ wspólnie oglądają telewizję itp.). Czteroosobowe gospodarstwo domowe zużywa zatem około 5000 kWh rocznie.

Średnie zużycie kWh na OGRZEWANIE

Znacznie więcej energii potrzeba do zapewnienia ciepła, tj. do ogrzewania i ciepłej wody. W zależności od budynku (rok budowy, stan renowacji, wielkość itp.), liczby mieszkańców i sposobu ogrzewania, roczne zapotrzebowanie jest różne. Średnio jednak w Polsce można przyjąć około 155 kWh na metr kwadratowy rocznie. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 daje to zapotrzebowanie na energię wynoszące ponad 21 000 kWh rocznie. Sprawy energetycznie budynek, to dobra klasyfikacja energetyczna w świadectwie energetycznym i wyższa wartość nieruchomości.

Koszt kWh i bilans CO2

Jedna kWh kosztuje obecnie konsumenta średnio około 28,68 centów (stan na 2016 r.).

Nawiasem mówiąc, jedna kilowatogodzina energii elektrycznej generuje średnio około 600 gramów CO2 (zgodnie z miksem wytwarzania energii elektrycznej, stan na 2014 r.). O ile nie pozyskujesz energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (dostawcy zielonej energii elektrycznej, fotowoltaika itp.), ten bilans CO2 jest drastycznie zmniejszony.

Co mogą zrobić właściciele domów, aby oszczędzać energię?

Pożeracze energii elektrycznej czają się w każdym gospodarstwie domowym, ale można je bardzo dobrze wykryć za pomocą licznika energii elektrycznej. Są one podłączane między urządzeniem a gniazdkiem, a następnie wskazują bieżące zużycie energii przez urządzenie w kWh. Dobre liczniki energii elektrycznej są już dostępne za około 100 złotych. Może ty i twoje dzieci możecie wybrać się na detektywistyczne polowanie na pożeraczy prądu w każdym pokoju? Jeśli urządzenia lub zasilacze nagrzewają się bez włączania, zawsze oznacza to, że energia elektryczna jest niepotrzebnie zużywana. To samo dotyczy szumiących telewizorów lub systemów muzycznych w trybie czuwania.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie
197 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Dom
297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Lokal
357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Polecane artykuły