6 wskazówek, jak obniżyć wysokość rachunków za energię

licznik elektryczny

Nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej i cyfrowej ery bez elektryczności. Od smartfona, przez samochód elektryczny, pompę ciepła, robota odkurzającego, po cały inteligentny dom – przejście na coraz więcej przedmiotów codziennego użytku zasilanych energią elektryczną jest w pełnym rozkwicie.

Oczywiście nikt nie lubi płacić wysokich rachunków za prąd. Chociaż dzisiejsze nowe i techniczne osiągnięcia wielokrotnie zwiększają komfort życia, wymagają one również więcej energii. Oszczędne technologie i dobrze zaizolowany dom, z wysoką klasyfikacją energetyczną w świadectwie energetycznym, to warunek niskich rachunków za energię.

Ponieważ energia ta musi skądś pochodzić, oczywiste jest również, że każda zużyta kilowatogodzina (kWh) energii elektrycznej ma negatywny wpływ na środowisko i prawdopodobnie na klimat. Nawet wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wymaga ingerencji w naturę, a zatem turbiny wiatrowe i tamy (w przypadku energii wodnej) mają oczywiście również pewne wady. Nie wspominając już o negatywnym wpływie na klimat spowodowanym rosnącą emisją CO2 w wyniku wytwarzania energii elektrycznej z paliw kopalnych.

Istnieje kilka prostych rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć koszty energii w gospodarstwie domowym. Jeśli zwrócisz uwagę na kilka ważnych czynników, możesz zmniejszyć zużycie energii nawet o 30 procent bez konieczności rezygnacji z komfortu, do którego jesteś przyzwyczajony we własnych czterech ścianach.

Dzięki tym sześciu poradom i wskazówkom możesz zmniejszyć zużycie energii i obniżyć rachunki za prąd.

Wskazówka 1: Zainwestuj w energooszczędne urządzenia elektryczne

Inwestowanie w urządzenia gospodarstwa domowego może również zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Stare urządzenia elektryczne, takie jak lodówka, pralka lub zamrażarka, wymagają znacznie więcej energii niż nowoczesne, bardziej energooszczędne urządzenia. Dlatego zakup bardziej energooszczędnego urządzenia może się zdecydowanie opłacić, ponieważ koszt nowego zakupu amortyzuje się przez lata. W związku z tym inwestowanie w nowe i energooszczędne urządzenia elektryczne ma sens, jeśli na dłuższą metę chcesz zaoszczędzić pieniądze i wygenerować mniej energii.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
397zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 237zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
397zł brutto

Wskazówka 2: Zmień źródła światła

Pieniądze można również zaoszczędzić na oświetleniu. W zimnych porach roku wiele gospodarstw domowych ma włączone różne małe i dyskretne źródła światła, aby uczynić swoje cztery ściany bardziej przytulnymi. Aby zaoszczędzić pieniądze na źródłach światła, zaleca się stosowanie źródeł światła LED w celu zminimalizowania kosztów źródeł światła. Chociaż koszty zakupu są tutaj również czynnikiem, koszty te zwrócą się również w dłuższej perspektywie dzięki niższym kosztom energii.

Wskazówka 3: Gniazda wielofunkcyjne z przełącznikiem dwustabilnym

Wiele urządzeń w gospodarstwie domowym jest stale włączonych w trybie czuwania i zużywa trochę energii elektrycznej, nawet gdy z nich nie korzystasz. Dlatego powinieneś używać gniazda wielofunkcyjnego z przełącznikiem do urządzeń w trybie czuwania, aby łatwo włączać i wyłączać elektronikę użytkową i urządzenia gospodarstwa domowego.

Wskazówka 4: Wykorzystaj ciepło resztkowe podczas gotowania

Nawet podczas gotowania możesz obniżyć koszty energii. Jeśli wykorzystasz ciepło resztkowe z wyłączonej kuchenki elektrycznej tylko do ugotowania potrawy, która jest prawie gotowa, zaoszczędzisz dużo energii w ciągu całego roku. Powinieneś również rozważyć, czy opłaca się faktycznie włączać piekarnik. Samotne gospodarstwa domowe, które przygotowują tylko bardzo małe posiłki, takie jak 2-3 pieczone bułki lub gotowe posiłki w piekarniku, powinny pomyśleć o pójściu do piekarni lub skorzystaniu z kuchenki mikrofalowej. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Ponadto często bardziej efektywne jest używanie czajnika zamiast podgrzewania garnka zimnej wody na kuchence. Czajnik jest do tego znacznie bardziej wydajny. Wrzątek można następnie przelać do garnka, a makaron ugotować na kuchence w zwykły sposób.

Wskazówka 5: Rozmrażaj zamrażarkę przynajmniej raz w roku

Prawie każde gospodarstwo domowe w Polsce posiada zamrażarkę. Prawie każdy zna ten problem: po kilku latach w zamrażarce tworzy się dużo lodu. Lód ten jest spowodowany wilgocią, która dostaje się do komory po otwarciu drzwi. Konsekwencją tego jest wyższe zużycie energii elektrycznej (ponieważ wnętrze musi być chłodzone przez lód) i zmniejszona pojemność zamrażarki. Dlatego zaleca się rozmrażanie zamrażarki co najmniej raz w roku, aby całkowicie ją odlodzić.

Wskazówka 6: Oszczędzaj energię elektryczną podczas prania ubrań

Możesz również zaoszczędzić pieniądze i energię elektryczną podczas prania ubrań. Dzisiejsze pralki oferują bardzo dokładne czyszczenie nawet na programie 60 stopni, więc drogi i raczej staromodny program 95 stopni jest praktycznie przestarzały. Zwykłe kolorowe lub białe pranie można zazwyczaj prać na programie 30-stopniowym bez obawy, że nie pozbędziesz się plam lub innych zabrudzeń. Konsumenci powinni więc czuć się swobodnie, zmieniając bieg podczas prania. Oszczędności mogą sięgać nawet 15%, co jest szczególnie korzystne dla rodzin wielodzietnych.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 237 zł

Lokal 397 zł

Polecane artykuły