Lampy LED: zalety i wady

żarówka led

Jakie są zalety i wady lamp LED?

Oprócz pozytywnego wpływu na klimat wewnętrzny, wszystkie źródła światła powinny oczywiście umożliwiać różnorodną pracę i aktywność poprzez dostarczanie światła. Przy wyborze lamp decydująca jest nie tylko skuteczność świetlna. W dobie rosnących kosztów energii coraz ważniejsze staje się również zużycie energii. Ze względu na zakaz stosowania lamp żarowych i towarzyszącą mu stopniową abolicję, klasyczna żarówka została wycofana z rynku. Energooszczędne systemy oświetlenia w połączeniu z pozytywną klasyfikacją energetyczną w certyfikacie energetycznym, to gwarancja utrzymania wysokiej ceny Twojej nieruchomości.

Od tego czasu w centrum uwagi znalazły się energooszczędne alternatywy. Dioda elektroluminescencyjna, w skrócie LED, staje się coraz bardziej popularna. Podczas gdy LED był krytykowany lata temu, dziś jest bardzo chwalony. Zebraliśmy kilka informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję o zakupie.

Zalety diod LED – energooszczędność i wygoda

Zalety lamp LED:

  • bardzo niskie zużycie energii (6 razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek)
  • brak rtęci i innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia
  • możliwa wysoka skuteczność świetlna
  • łatwa wymiana dzięki znormalizowanym gniazdom
  • długa żywotność lamp LED (do 50 000 godzin)
  • brak opóźnienia włączenia (w przypadku lamp energooszczędnych)
  • Utylizacja nie jako odpad niebezpieczny (w przypadku lamp energooszczędnych).

W przeszłości największym problemem związanym z diodami LED była niska skuteczność świetlna. Z tego powodu przez długi czas na rynku dominowały żarówki energooszczędne. W międzyczasie jednak rozwój w tej dziedzinie nabrał tempa. W międzyczasie wielu konsumentów przestawiło się z lamp energooszczędnych na diody LED. Powodów jest wiele. Po pierwsze, diody LED nie zawierają niebezpiecznej rtęci, co wielu konsumentów wprawia w zakłopotanie. Wreszcie, istnieje zwiększone ryzyko dla zdrowia, gdy te lampy się zepsują. Lampy LED nie zawierają żadnych substancji niebezpiecznych dla zdrowia, a bilans ekologiczny jest znacznie korzystniejszy ze względu na niskie zużycie energii.

Z drugiej strony, wysokie koszty zakupu wysokiej jakości energooszczędnych lamp pozostawiają gorzki posmak przy ich zakupie. Nie jest niczym niezwykłym, że jedna lampa kosztuje ponad dziesięć euro. A skuteczność świetlna reklamowana na opakowaniu często pozostawała pustą obietnicą. Wiele modeli nie nadążało za spektrum światła klasycznej żarówki. Obecnie sytuacja wygląda inaczej w przypadku diod LED. Skuteczność świetlna została znacznie poprawiona, a technologia również zmieniła się na lepsze. Zmiany optyczne są jednak szczególnie uderzające. Lata temu diody LED były znane tylko jako typowe małe diody elektroluminescencyjne. W międzyczasie te ekonomiczne źródła światła wyglądają bardzo podobnie do energooszczędnych żarówek i można je wkręcać w konwencjonalne gniazda, takie jak E27 lub E14. To z kolei ułatwiło wymianę i zwiększyło popyt na lampy LED.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
397zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 237zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
397zł brutto

Źródło światła przekonuje długą żywotnością i minimalnym zużyciem. Dla porównania, diody LED oferują najwyższą efektywność energetyczną. Kompensują one wady lamp energooszczędnych i przywracają komfort żarówek. Na przykład, użytkownicy nowoczesnych lamp LED nie muszą już martwić się opóźnieniami podczas włączania, do czego wielu było przyzwyczajonych w przypadku żarówek energooszczędnych. Diody LED zapalają się natychmiast i zapewniają pełną intensywność światła bez fazy rozruchu. Z tego powodu lampy te mogą być używane wszędzie. Ze względu na opóźnienia i ograniczoną liczbę cykli przełączania, stosowanie energooszczędnych lamp było ograniczone do niektórych miejsc. W korytarzach lub toaletach były one wykluczone od samego początku, ponieważ częste włączanie i wyłączanie drastycznie skracało ich żywotność. LED stanowi tutaj rozwiązanie.

Wady lamp LED – stosunkowo wysoka cena

Wadą lamp LED jest wciąż ich cena. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, w przypadku lamp LED musisz sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Ale ponieważ wysokiej jakości przykłady są już dostępne za mniej niż dziesięć euro, warto wypróbować lampy LED zamiast lamp energooszczędnych, aby osobiście przetestować ich zalety. W końcu oferują one maksymalną wydajność i bardziej pozytywny bilans ekologiczny.

Wady lamp LED:

  • stosunkowo drogie w zakupie
  • nie są tak wydajne jak np. halogeny
  • tanie lampy LED stosunkowo szybko tracą intensywność i jakość światła
  • Możliwość ściemniania jest skomplikowana
  • Do produkcji potrzebne są “metale ziem rzadkich

Podsumowanie: Zalety i wady lamp LED

Koszty – wysokie w perspektywie krótkoterminowej, niskie w perspektywie długoterminowej

Z reguły koszty lamp LED zwracają się po czasie świecenia wynoszącym około 2000 godzin. Na początku brzmi to dużo, ale na przykład w lampach do salonu można to osiągnąć już po 2-3 latach. Żywotność lamp LED jest jednak dość długa, do 30 000 godzin, co może sięgać nawet 20 lat. Dlatego przejście na lampy LED może być droższe w zakupie, ale bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie, ponieważ musisz wydawać mniej na energię elektryczną.

Ekologia – długowieczność jest czystsza

Koszt materiałów do lamp LED jest dość wysoki, a ponadto potrzeba wielu rzadkich metali. Jednak niskie zużycie energii w połączeniu z długą żywotnością diod LED ma bardzo pozytywny wpływ na ogólny bilans ekologiczny.

LED – rozsądny wybór

W perspektywie średnio- i długoterminowej zalety lamp LED przeważają nad ich wadami. Dlatego diody LED mają szczególny sens w lampach, które palą się przez długi czas, takich jak lampy w salonie lub w kuchni. Wtedy są one zwykle finansowo I ekologicznie bardziej rozsądne niż lampy energooszczędne lub nawet stare żarówki.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 237 zł

Lokal 397 zł

Polecane artykuły