Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła?

pompa ciepła

Zrównoważone działanie staje się coraz ważniejsze. Podstawowym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju jest instalacja pompy ciepła. Wykorzystuje ona energię ze środowiska, taką jak powietrze, woda gruntowa lub energia geotermalna. Jeśli następnie masz możliwość uzyskania energii elektrycznej wymaganej do działania z systemu solarnego, działasz już w bardzo przyjazny dla środowiska sposób. Niemniej jednak pompa ciepła jest bardzo droga w porównaniu do innych konwencjonalnych systemów grzewczych. W związku z tym pojawia się pytanie, czy instalacja pompy ciepła jest w ogóle opłacalna, biorąc pod uwagę wszystkie koszty! Pamiętaj również o tym, że typ ogrzewania ma wpływ na wyniki zawarte w świadectwie energetycznym domu.

Jakich kosztów powinienem się spodziewać instalując pompę ciepła?

Konwencjonalny system ogrzewania gazowego kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku pompy ciepła musisz liczyć się z kosztami zaczynającymi się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wyraźna różnica. I nie kończy się ona na cenie zakupu. Koszty pompy ciepła obejmują również koszty eksploatacji i konserwacji. Na koszty eksploatacji składa się przede wszystkim energia elektryczna. To, ile musisz zapłacić, zależy od zużycia energii elektrycznej i aktualnych cen energii elektrycznej. Koszty utrzymania pompy ciepła i nakłady na konserwację są bardzo niskie. Ponadto pompy ciepła są trwałe. Ich średnia żywotność wynosi 20 lat. Możesz spodziewać się kosztów konserwacji w wysokości kilkuset złotych rocznie. Konserwacja powietrznej pompy ciepła jest nieco droższa, ponieważ profesjonalne czyszczenie musi być przeprowadzane co trzy lata. Z reguły musisz liczyć się z kosztami w wysokości do 1000 złotych. Zasadniczo można powiedzieć, że chociaż zakup pompy ciepła kosztuje sporo, koszty eksploatacji i konserwacji są niskie.

Jak mogę zaoszczędzić pieniądze instalując pompę ciepła?

Zakup pompy ciepła jest kosztowny, ale na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoszczędzić prawdziwe pieniądze. Poniżej przedstawiamy najlepsze wskazówki.

Wskazówka 1: Jaką pompę ciepła wybrać?

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Najpopularniejsze z nich to: Powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła i wodna pompa ciepła. Zasadniczo wszystkie trzy systemy działają w ten sam sposób. Wykorzystują ciepło z otoczenia i przekształcają je w energię grzewczą za pomocą energii elektrycznej i czynnika chłodniczego. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze z otoczenia, gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło ziemi, a wodne pompy ciepła wykorzystują wody gruntowe. Powietrzne pompy ciepła są nieco tańsze w zakupie i instalacji niż ich dwaj partnerzy. Dzieje się tak częściowo dlatego, że instalacja jest łatwiejsza. Na przykład w przypadku gruntowych pomp ciepła konieczne jest wykonanie odwiertu geotermalnego w celu ułożenia sondy gruntowej. Dlatego warto sprawdzić, czy tańszy model jest również odpowiedni dla Ciebie. Warto porozmawiać z doradcą energetycznym o najlepszym rozwiązaniu.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
397zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 237zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
397zł brutto

Wskazówka 2: Czy możesz zainstalować system fotowoltaiczny?

Jeśli chodzi o koszty bieżące, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeśli użyjesz systemu solarnego do generowania energii elektrycznej potrzebnej do działania pompy.

Wskazówka 3: Regularna konserwacja!

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu pompy ciepła. Ponieważ tylko prawidłowo działająca pompa ciepła jest również opłacalna. I nie oszczędzaj na złym rozwiązaniu. Pompa ciepła powinna być wykonana z wysokiej jakości sprzętu, w przeciwnym razie koszty konserwacji będą wyższe, a w najgorszym przypadku ucierpi na tym żywotność Twojej pompy ciepła.

Wskazówka 4: Czy prawidłowo wentylujesz dom?

Wydajna wentylacja może również zaoszczędzić pieniądze. Zwłaszcza zimą upewnij się, że otwierasz okna całkowicie na kilka minut, zamiast tylko je uchylać. Może to stworzyć przeciąg, który szybko wymieni powietrze wewnątrz budynku bez wychładzania ścian.

Wskazówka 5: sprawdź temperaturę w pomieszczeniach!

Czy temperatura w Twoim pokoju wynosi około 21 stopni w zimie? Następnie sprawdź, czy możesz obniżyć ją o jeden stopień, aby zaoszczędzić na kosztach operacyjnych. Powinieneś również sprawdzić, czy możesz obniżyć temperaturę poniżej 20 stopni w nocy. Chłodniejsze pomieszczenie zapewni Ci lepszy sen i pozwoli zaoszczędzić energię.

Podsumowanie

Instalacja pompy ciepła jest opłacalna przede wszystkim w nowych budynkach i dobrze izolowanych starych budynkach. Chociaż jej zakup jest kosztowny, zwraca się ona szybciej niż inne systemy grzewcze ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Ponadto istnieją programy dotacji, z których możesz skorzystać, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty zakupu. Jeśli jednak chcesz odnowić swój system grzewczy, zawsze powinieneś wcześniej porozmawiać z doradcą energetycznym. Może on poinformować Cię o najlepszym dla Ciebie rozwiązaniu i, w razie potrzeby, zalecić dalsze i dodatkowe środki renowacyjne.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 237 zł

Lokal 397 zł

Polecane artykuły