Renowacja starych budynków: czy warto?

remont starego domu

Z biegiem lat nie tylko się starzejesz, ale również upływ czasu odciska swoje piętno na Twojej nieruchomości. Dlatego wielu seniorów zadaje sobie pytanie, czy remont w ogóle ma sens. W końcu samodzielna renowacja jest wymagająca fizycznie, a zatrudnienie profesjonalistów jest odpowiednio kosztowne. Wyjaśniamy zalety remontu i pokazujemy, na co należy zwrócić uwagę.

Wycena nieruchomości: pierwszy krok w kierunku remontu

Z remontem własnego domu w żadnym wypadku nie należy się spieszyć. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych należy najpierw przeprowadzić kompleksową ocenę nieruchomości. Obejmuje to określenie aktualnego stanu domu i ustalenie wstępnych priorytetów.

Oczywiste uszkodzenia okien, dachu lub ścian można zazwyczaj rozpoznać bezpośrednio na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony, w przypadku innych obszarów często potrzeba wprawnego oka, aby dostrzec skazy. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się również wezwanie konsultanta ds. energii w celu dokonania oceny. W ten sposób można również wykryć uszkodzenia w miejscach, które w przeciwnym razie pozostałyby nienaprawione.

Dopiero na podstawie tych wyników można opracować solidny plan renowacji. Należy skupić się na obszarach, które pilnie wymagają modernizacji. Opcjonalne działania renowacyjne, takie jak odnowienie wnętrza, można również przeprowadzić później.

Drzwi, okna i inne: należy skupić się na izolacji

Szczególnie w starszych budynkach izolacja jest często niewystarczająca. Z reguły stare budynki nie są szczególnie energooszczędne, a latem nierzadko zdarza się, że wnętrza stają się nieznośnie ciepłe. Z kolei zimą zimno przedostaje się przez nieszczelną izolację.

Efektywność energetyczna nie jest jednak jedynym problemem, ponieważ słaba izolacja może również prowadzić do problemów z wilgocią w pomieszczeniach. Nieszczelności występują głównie na dachach lub ścianach, ponieważ to właśnie tam traci się najwięcej ciepła podczas mroźnych zimowych miesięcy. Dodatkowa izolacja dachu i elewacji ma zatem sens w większości przypadków. Większość izolacji wykonuje się za pomocą płyt izolacyjnych EPS lub wełny mineralnej. Oba materiały izolacyjne mogą być również doskonale zainstalowane w późniejszym terminie.

Jednak słabo izolowane okna i brak izolacji w drzwiach wejściowych mogą również zmniejszyć efektywność energetyczną nieruchomości. Okna można po prostu zaizolować folią izolacyjną. Jeśli jednak okna są bardzo stare i być może tylko jednoszybowe, powinieneś pomyśleć o ich wymianie. Drzwi zazwyczaj można również zaizolować we własnym zakresie. Aby to zrobić, po prostu zaizoluj wnęki w ościeżnicy elastycznymi materiałami izolacyjnymi, takimi jak pianka.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

MIESZKANIE

Teraz taniej
Cena promocyjna:

197 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

DOM

Teraz taniej
Cena promocyjna:

297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

LOKAL UŻYTKOWY

Teraz taniej
Cena promocyjna:

357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Energooszczędna renowacja: System solarny może być pomocny

Nie tylko izolacja, ale także systemy ogrzewania i ciepłej wody często wymagają odnowienia po dziesięcioleciach użytkowania. Podczas gdy w przeszłości ogrzewanie odbywało się głównie za pomocą gazu, oleju lub drewna, obecnie dostępne są bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy. Oprócz pompy ciepła, system solarny w szczególności stał się powszechnym systemem energetycznym.

Jeśli jednak chodzi o zakup systemu solarnego, wielu seniorów ma zastrzeżenia. W końcu instalacja zajmuje dużo czasu i kosztuje dużo pieniędzy. Ale nie tylko młodsi ludzie z tego korzystają. Zakup systemu solarnego jest również całkiem opłacalny dla seniorów, ponieważ systemy solarne oferują wiele korzyści, przede wszystkim obniżenie kosztów energii. Remont poprawia także bilans energetyczny budynku i jego klasę energetyczną w świadectwie energetycznym.

Średnio systemy fotowoltaiczne wytwarzają około 1000 kWh energii elektrycznej na zainstalowany wat mocy szczytowej, więc jedna kilowatogodzina kosztuje tylko około 10 centów. Jednak to, ile energii elektrycznej faktycznie wytwarza system fotowoltaiczny, zależy od lokalizacji i wielkości systemu. Nie jest to jednak jedyna zaleta:

  • Przyjazność dla środowiska: W przeciwieństwie do konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej, systemy fotowoltaiczne są niezwykle przyjazne dla środowiska. Energia elektryczna jest wytwarzana bez żadnych emisji. Co więcej, systemy te generują “czystą” energię. Energia elektryczna może być normalnie wykorzystywana w gospodarstwie domowym.
  • Niezależność: Systemy fotowoltaiczne działają niezależnie od normalnej sieci energetycznej. Energia elektryczna dla gospodarstwa domowego jest wytwarzana przez sam system. Nadwyżka energii elektrycznej jest następnie wprowadzana do publicznej sieci energetycznej. Skutkuje to również dodatkowym dochodem.
  • Rozwiązanie długoterminowe: Systemy fotowoltaiczne nie są rozwiązaniem tymczasowym. Instalacja systemu fotowoltaicznego zapewnia stabilne dostawy energii w przyszłości. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, energia słoneczna jest niewyczerpana. Ponadto system fotowoltaiczny może również zwiększyć wartość nieruchomości.

Uważaj na pułapki kosztowe: nie wszystkie obszary muszą być modernizowane

Renowacja starszej nieruchomości może bardzo szybko stać się dużym projektem. Jednak nie tylko wysiłek, ale także koszty mogą szybko wzrosnąć podczas renowacji. Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze porównanie cen różnych firm budowlanych. W końcu koszty tej samej usługi często różnią się w zależności od dostawcy.

Ponadto te obszary, w których modernizacja jest najbardziej konieczna, powinny zostać odnowione w pierwszej kolejności. Jednak nawet w starszym wieku sensowne jest, aby nieruchomość była energooszczędna. W tym przypadku należy skupić się na izolacji budynku i nowym systemie energetycznym. Prace remontowe w pomieszczeniach wewnętrznych są zazwyczaj mniej konieczne. Przebudowę kuchni, sypialni lub łazienki można zatem na razie odłożyć na później.

Jeśli jednak istnieje już taka potrzeba, a prace remontowe i tak idą pełną parą, w wielu przypadkach warto rozważyć zaprojektowanie przestrzeni życiowej bez barier. Często znacznie ułatwia to codzienne życie seniorów. Dostępność uwzględnia nie tylko ograniczenia fizyczne. Zwiększa również komfort życia. Szersze drzwi, równe prysznice, a nawet antypoślizgowe wykładziny podłogowe to tylko niektóre z różnych możliwości.

Z tych powodów zalecamy skontaktowanie się z doradcą energetycznym przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac remontowych. W łatwy do zrozumienia sposób wskaże on, jakie środki renowacyjne najlepiej pasują do Twojej nieruchomości i jakich kosztów możesz się spodziewać.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie
197 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Dom
297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Lokal
357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Polecane artykuły