Zimno, mokro, lód i śnieg – atrybuty, które często kojarzą się z zimowymi miesiącami. Jednak w tym czasie nie zawsze jest szaro i ponuro. Zimą 2019/2020 w Polsce było średnio 185 godzin słonecznych. Kiedy wychodzi słońce, jest to tym bardziej zauważalne, że ludzkie oko musi najpierw przyzwyczaić się do nagłego, jasnego światła. W domu, biurze lub mieszkaniu może to być nieprzyjemne dla mieszkańców. To dobry powód, aby stosować folie okienne. Ale folie okienne mogą zrobić więcej niż tylko zapewnić, że na przykład monitor laptopa będzie nadal dobrze widoczny w świetle słonecznym.
Folie okienne – pomocnicy w codziennym życiu
Folie okienne mogą ułatwić życie, eliminując potrzebę opuszczania żaluzji lub zaciągania zasłon, gdy świeci słońce. Jednocześnie folia okienna w formie folii chroniącej prywatność zapewnia, że wścibskie oczy nie zobaczą niczego, czego nie powinny.
Folie okienne mogą również spełniać funkcje techniczne, takie jak ochrona przed promieniowaniem UV. Jeśli myślisz, że jest to ważne tylko latem, to jesteś w błędzie. Zimowe promienie słoneczne mają tak samo wysoką zawartość UV jak te letnie. Oczywiście czas trwania promieniowania UV jest krótszy, ale wpływ promieniowania może być znaczny, ponieważ nie jest ono odwracalne na niektórych powierzchniach i materiałach. Tworzywa sztuczne, tekstylia, a także rośliny domowe cierpią z powodu promieniowania UV. Tworzywa sztuczne stają się kruche, tekstylia blakną, a rośliny tracą więcej wody niż zwykle. Folia ochronna UV na oknach zapobiega temu i jednocześnie wspomaga izolację termiczną poprzez pochłanianie promieniowania UV. W trakcie tego procesu folia nagrzewa się i tworzy poduszkę cieplną, która zmniejsza wartość U okna, czyli współczynnik przenikania ciepła. Skuteczność folii chroniącej przed promieniowaniem UV wzrasta wraz z wiekiem i starzeniem się okna. Biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce dobre dwie trzecie wszystkich istniejących budynków mieszkalnych nie ma izolacji termicznej lub jest ona niewystarczająca, folia chroniąca przed promieniowaniem UV jest pierwszym krokiem w kierunku obniżenia kosztów ogrzewania, a także zrobienia czegoś dobrego dla klimatu. Ma to również wpływ na efektywność energetyczną mieszkania i jest istotne w wycenie nieruchomości, obok klasyfikacji energetycznej w świadectwie energetycznym.