Co jest bardziej przyjazne dla klimatu: domy prefabrykowane czy murowane?

dom murowany

Każdy, kto w dzisiejszych czasach staje przed poważnym zadaniem budowy nowego domu, ma zasadniczo wybór między domem prefabrykowanym a murowanym. Istnieje wiele czynników, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na decyzję na korzyść jednej z tych dwóch opcji. Coraz więcej osób przywiązuje wagę do kwestii przyjazności dla klimatu i zrównoważonego rozwoju i dba o klasyfikację energetyczną w certyfikacie energetycznym. Decydujące pytanie brzmi: czy istnieje wyraźny faworyt? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedź na to pytanie.

Dom prefabrykowany vs. dom murowany: Jaka jest dokładna różnica?

Domy prefabrykowane są obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele nowo budowanych domów jednorodzinnych i dwurodzinnych jest obecnie budowanych przy użyciu tej metody budowy. Większość laików rozumie to jako dom “pod klucz”, który jest budowany w krótkim czasie i gotowy do zamieszkania.

W szczegółach jest to jednak specyficzny rodzaj konstrukcji. Dom prefabrykowany składa się z prefabrykowanych elementów ściennych, dachowych lub stropowych, które są montowane na placu budowy w ciągu kilku dni. Określenie to nie ma w zasadzie nic wspólnego z typem domu lub użytymi materiałami budowlanymi. Domy prefabrykowane obejmują zarówno bungalowy, jak i wille miejskie wykonane z drewna, kamienia lub betonu. Klisza taniego domu prefabrykowanego nie jest już prawdą. Najnowsza generacja domów prefabrykowanych to generalnie nieruchomości wysokiej jakości.

Z drugiej strony, solidna konstrukcja domu to “tradycyjny” sposób budowy domu. W tym przypadku mottem jest “kamień na kamieniu”. Ale w międzyczasie istnieje również wiele innych metod budowy, które w szczególności wykorzystują wstępnie zmontowane części. Na przykład metoda budowy z elementów ceglanych, w której poszczególne ściany i stropy z elementów ceglanych są już prefabrykowane na wymiar w fabryce, co znacznie skraca czas budowy na placu budowy.

Niezależnie od tego, czy jest to dom prefabrykowany, czy murowany, istnieje wiele małych i dużych zadań do wykonania przed wprowadzeniem się. Dla nowicjuszy istnieją liczne listy kontrolne dotyczące budowy domu, dzięki którym mogą z powodzeniem zarządzać wszystkimi działaniami, od poszukiwania działki, poprzez ocenę firm budowlanych, aż po inspekcję budowlaną.

Domy prefabrykowane przodują pod względem efektywności energetycznej

Zaletą domów prefabrykowanych jest to, że są one zbudowane hermetycznie i wyposażone w usługi budowlane, które są idealnie dopasowane do domu. Tak zwana warstwa uszczelniająca zapobiega ucieczce ciepłego powietrza z budynku w zimie, a tym samym powoduje straty ciepła. Jednocześnie zapobiega to uszkodzeniom strukturalnym spowodowanym kondensacją i pleśnią. Nie oznacza to jednak, że wszystkie solidne domy nie są energooszczędne. Przede wszystkim mogą one przewyższać domy prefabrykowane pod względem magazynowania ciepła.

Magazynowanie ciepła przemawia za solidnymi domami

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki wpływ ma magazynowanie ciepła na przyjazność klimatyczną domu, musisz zapoznać się z fizyką budowli. Zasadniczo, im większa gęstość danego materiału budowlanego, tym więcej ciepła może on normalnie przechowywać. Ciężkie ściany wewnętrzne wykonane z betonu lub cegieł wapienno-piaskowych są szczególnie odpowiednie do magazynowania ciepła we wnętrzu.

W tradycyjnych domach stosuje się właśnie takie materiały, podczas gdy w domach prefabrykowanych ściany zewnętrzne są często wykonane z drewna. Solidny dom ma zatem tę wielką przewagę nad domem prefabrykowanym, że nie nagrzewa się tak szybko w lecie. Ponieważ ciepło nie przenika tak łatwo, nie jest konieczne “sztuczne” chłodzenie domu, na przykład za pomocą klimatyzatora.

Zimą efekt ten sprawia, że ściany magazynują ciepło, a budynek nie wychładza się tak szybko jak dom prefabrykowany. Efekt chłodzenia sprawia, że w domu prefabrykowanym konieczne jest włączenie ogrzewania znacznie wcześniej. W bezpośrednim porównaniu z solidnym domem zapewnia to znacznie wyższą moc grzewczą, a tym samym wyższe zużycie energii, co wiąże się również ze zwiększonymi kosztami.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
397zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 237zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
397zł brutto

Trwałość również odgrywa ważną rolę w ogólnej ocenie

Oprócz magazynowania ciepła i efektywności energetycznej, trwałość odgrywa również ważną rolę w temacie przyjazności dla klimatu. Wynika to z faktu, że produkcja nowych materiałów budowlanych zawsze wymaga wkładu energii. Im dłużej ten wkład energii może być następnie wykorzystywany w domu, tym bardziej jest on zrównoważony i energooszczędny.

Z perspektywy historycznej, murowane domy mają tutaj lepsze wyniki. Zawsze były uważane za szczególnie odporne i trwałe. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat domy prefabrykowane mocno zyskały na popularności. Odpowiednie modele, są co najmniej tak stabilne, jak domy masywne. Według ekspertów mają one żywotność ponad 100 lat, a tym samym oferują dach nad głową kilku pokoleniom.

Jeśli chodzi o trwałość, niemożliwe jest zatem ogólne stwierdzenie, czy lepszym wyborem są domy solidne czy prefabrykowane. To, co ostatecznie wybiorą budowniczowie, zawsze zależy od kilku czynników. Oprócz osobistych preferencji są to przede wszystkim budżet i środowisko życia. Wszyscy ci, którzy wciąż nie są pewni, powinni z wyprzedzeniem przyjrzeć się odpowiednim domom pokazowym, które są obecnie dostępne dla obu różnych metod budowy w ogromnym wyborze różnych typów domów. Większość ludzi buduje nie więcej niż jeden dom w ciągu swojego życia. Warto więc zainwestować trochę czasu z wyprzedzeniem i zastanowić się, który rodzaj konstrukcji najlepiej odpowiada własnym preferencjom.

W SKRÓCIE

1. Jaka jest kluczowa różnica między domem prefabrykowanym a murowanym?

Dom prefabrykowany składa się z wcześniej przygotowanych i wyprodukowanych elementów (ściennych, dachowych, stropowych), które są montowane na placu budowy. Natomiast dom murowany, znany jako konstrukcja „kamień na kamieniu”, często wykorzystuje cięższe materiały budowlane i może mieć dłuższy czas realizacji.

2. Czy istnieje wyraźny faworyt pod kątem efektywności energetycznej między domem prefabrykowanym a murowanym?

Domy prefabrykowane mogą przewyższać domy murowane pod względem efektywności energetycznej ze względu na hermetyczne budownictwo i zoptymalizowane usługi budowlane, które pomagają w minimalizacji strat ciepła. Jednak same domy murowane mogą być lepsze w magazynowaniu ciepła, przez co mogą oszczędzać energię w zimniejszych miesiącach.

3. Jakie znaczenie dla klimatu ma magazynowanie ciepła w domu i który typ domu jest lepszy pod tym względem?

Magazynowanie ciepła jest ważne, ponieważ wpływa na ilość energii potrzebną do ogrzania domu zimą i ochłodzenia latem. Domy murowane, z ich cięższymi materiałami budowlanymi, mogą być lepsze w magazynowaniu ciepła niż lżejsze konstrukcje prefabrykowane.

4. Czy domy prefabrykowane mogą być tak trwałe jak domy murowane?

Tak, nowoczesne domy prefabrykowane zyskały na jakości i stabilności, a według ekspertów ich żywotność może przekraczać 100 lat, co jest porównywalne z trwałością domów murowanych. Wybór między domem prefabrykowanym a murowanym zależy od wielu czynników, w tym od preferencji i budżetu.

5. Na co powinien zwrócić uwagę ktoś, kto planuje budowę domu i nie jest pewien, który typ konstrukcji wybrać?

Przyszli właściciele domów powinni zastanowić się nad własnymi preferencjami, budżetem oraz środowiskiem życia. Warto również odwiedzić domy pokazowe obu typów konstrukcji i porównać je, aby zrozumieć, który typ odpowiada indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 237 zł

Lokal 397 zł

Polecane artykuły