Zmniejsz zużycie energii elektrycznej we własnej saunie – wskazówki, jak zaoszczędzić pieniądze

domowa sauna

Relaksujący pobyt w saunie pomaga zharmonizować ciało i umysł. W szczególności, prywatna sauna we własnym domu lub ogrodzie jest dla wielu osób uosobieniem zasłużonego dobrego samopoczucia. Jednak rzut oka na ceny energii elektrycznej może przedwcześnie zakończyć relaksujący nastrój. Nie ma powodu, by rezygnować z tego prozdrowotnego hobby. Dzięki poniższym wskazówkom możesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w swojej domowej saunie.

Ile energii zużywa sauna domowa?

Zużycie energii przez saunę na drewno do domu lub ogrodu zależy od mocy pieca, a także częstotliwości i czasu działania. Zasada jest następująca: im większa sauna, tym mocniejszy powinien być piec. Modele zasilane prądem o wysokim napięciu zużywają więcej energii niż tzw. piece plug & play zasilane napięciem 230 V.

Dokładne koszty jednej sesji w saunie możesz obliczyć samodzielnie. Aby to zrobić, potrzebujesz czasu pracy w godzinach, mocy pieca i ceny energii elektrycznej za kilowatogodzinę. Poprzez proste mnożenie otrzymasz koszty eksploatacji.

Przykład: Obliczanie zużycia energii elektrycznej przez saunę na sesję

– Czas pracy na sesję (w tym nagrzewanie, kilka kursów i fazy odpoczynku): 2 h

– Moc pieca: 4,5 kWh

– Cena energii elektrycznej za kWh: 1 złoty

– Obliczenia: 2 h x 4,5 kWh = 9 kWh -> 9 kWh x 1 złoty = 9 złotych

W tym przykładzie obliczeniowym korzystanie z sauny kosztowałoby zatem 9 złotych. W kolejnym kroku możesz pomnożyć tę kwotę przez częstotliwość korzystania z sauny, aby określić miesięczne lub roczne koszty energii. Jeśli sauna jest używana raz w tygodniu, w tym przykładzie oznacza to dodatkowe koszty energii elektrycznej w wysokości 36 złotych miesięcznie.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

MIESZKANIE

Teraz taniej
Cena promocyjna:

147 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

DOM

Teraz taniej
Cena promocyjna:

297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

LOKAL UŻYTKOWY

Teraz taniej
Cena promocyjna:

357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Energooszczędne funkcje, których powinieneś szukać przy zakupie sauny.

Wiele osób nie wie, że możesz zmniejszyć zużycie energii przez domową saunę jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z niej po raz pierwszy. Możesz to zrobić poprzez uwzględnienie odpowiednich kryteriów wyboru przy podejmowaniu decyzji o zakupie. W szczególności powinieneś wziąć pod uwagę fizyczne cechy sauny, aby od samego początku utrzymać niskie zużycie energii elektrycznej.

Ściany wykonane z litego lub specjalnie izolowanego drewna

Większość saun z litego drewna wykonana jest ze świerku nordyckiego. To wytrzymałe drewno magazynuje wilgoć i ciepło, uwalniając je stopniowo do pomieszczenia. Ma naturalnie dobre właściwości izolacyjne. Ściany tak zwanych saun systemowych mają strukturę wielowarstwową. Upewnij się, że modele te mają odpowiednią izolację w rdzeniu i grubość ściany co najmniej 55 mm.

Kompaktowa konstrukcja bez zbędnej pustej przestrzeni

W saunach w stylu fińskim temperatura wynosi od 80 °C do 100 °C. Wielkość i krój pomieszczenia zależą od wielkości sauny. Rozmiar i krój pomieszczenia określają, jak długo piec musi się nagrzewać. Dlatego tym ważniejsze jest, aby Twoja domowa sauna była kompaktowa i nie miała zmarnowanej przestrzeni. Wskazówka: Sauna beczkowa może pomóc zmniejszyć zużycie energii podczas wizyty w saunie. Dzięki zaokrąglonym ścianom powietrze – a tym samym ciepło – może lepiej krążyć w tych modelach.

Brak okien lub dobrze izolowane okna

Ciepło szybciej ucieka przez przeszklone powierzchnie. Przy zakupie zastanów się, czy duże okna i przeszklone drzwi są naprawdę konieczne. Jeśli nie chcesz rezygnować z tych estetycznych elementów, zainwestuj w wysokiej jakości saunę domową. W tym przypadku stosuje się specjalnie izolowane szkło w celu zmniejszenia strat energii. Jest ona montowana głównie w saunach energooszczędnych z piecem biokombi. Dobre zabezpieczenie okien pozwala na uzyskanie lepszych wyników świadectwa energetycznego.

Regulowany grzejnik z wyświetlaczem LED

Model Plug & Play o mocy 3,6 kWh może być używany jako źródło zasilania sauny. Zaleta: ten grzejnik działa przy napięciu 230 V i można go łatwo podłączyć do sieci za pomocą gniazdka. Z kolei do ogrzewania większych saun domowych wymagany jest grzejnik o mocy 4,5 kWh lub większej. Są to modele wysokonapięciowe, które mogą być podłączane wyłącznie przez elektryka. Niezależnie od mocy, powinieneś wybrać piec do sauny, który automatycznie reguluje temperaturę i wyświetla aktualną wartość.

Dzięki tym 3 wskazówkom możesz zmniejszyć zużycie energii w swojej prywatnej saunie i chronić środowisko.

  1. zoptymalizuj czas nagrzewania

Piece do sauny z wyświetlaczem i elektronicznym sterowaniem można ustawić z dokładnością co do stopnia. Sygnalizują one również osiągnięcie żądanej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki tym praktycznym modułom ograniczysz czas potrzebny na ogrzanie pomieszczenia sauny do minimum. 2.

  1. Trzymaj drzwi zamknięte

Zapomniałeś czegoś ważnego na zewnątrz? Kiedy otwierasz drzwi domowej sauny, ciepło jest tracone, a temperatura nieznacznie spada. Grzejnik próbuje to zrekompensować poprzez ponowne nagrzanie. Możesz uniknąć tego niepotrzebnego zużycia energii, przygotowując wcześniej w pomieszczeniu wszystkie niezbędne przybory do sauny. 3.

  1. Wypróbuj różne temperatury

Większość ludzi korzysta z sauny w temperaturze około 90°C, ponieważ jest to typowa temperatura w fińskiej ojczyźnie sauny. Wskazówka dotycząca oszczędzania energii: Wypróbuj sesję w saunie w temperaturze 80 °C. Ta obniżona temperatura może już wystarczyć, abyś doświadczył relaksującego uczucia sesji wellness.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie
147 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Dom
297 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy
Lokal
357 
Gwarancja satysfakcji albo zwrot pieniędzy

Recommended Posts