Wskazówki dotyczące oszczędzania energii w gospodarstwie domowym 2023

ogrzewanie kaloryfery

Zużycie energii w gospodarstwie domowym znacząco przyczynia się do miesięcznych kosztów mediów i – w zależności od nawyków – może mieć ogromny wpływ na środowisko. Na szczęście istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów na zmniejszenie zużycia energii.

Świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych

Nie sposób wyobrazić sobie codziennego życia bez urządzeń elektrycznych. Zużywają one jednak dużo energii. Upewnij się, że nie pozostawiasz urządzeń w trybie czuwania, ale całkowicie je wyłączasz, gdy nie są używane. Ponadto odłączaj urządzenia od zasilania, jeśli nie będą używane przez dłuższy czas. Energooszczędne modele i unikanie korzystania z niepotrzebnych urządzeń elektronicznych również pomagają zmniejszyć zużycie energii.

Optymalna temperatura w pomieszczeniu

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Obniż temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza, a już możesz zaoszczędzić do 6 procent energii. Użyj programowalnych termostatów, aby odpowiednio dostosować ogrzewanie. Upewnij się również, że drzwi i okna są szczelne, aby zminimalizować straty ciepła. Jeśli to konieczne, warto rozważyć wymianę okien i drzwi.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
377zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 217zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
377zł brutto

Izolacja i ocieplenie

Dobra izolacja i ocieplenie są niezbędne dla efektywnego zużycia energii w domu. Zleć inspekcję swojej nieruchomości certyfikowanemu doradcy energetycznemu. Może on powiedzieć Ci, które działania renowacyjne mają dla Ciebie największy sens i w jakiej kolejności należy je przeprowadzić. Zasadniczo jednak kompleksowa izolacja jest zawsze jednym z najważniejszych kroków w kierunku wydajnej nieruchomości. Dobra izolacja termiczna wpłynie też pozytywnie na klasyfikację energetyczną budynku w certyfikacie energetycznym.

Zapewnij odpowiednią wentylację

Prawidłowa wentylacja to prosty i skuteczny sposób na oszczędzanie energii w domu. Wietrząc w regularnych odstępach czasu, zachowując odpowiednie czasy wentylacji i używając wydajnych okien i drzwi, możemy zmniejszyć zużycie energii bez poświęcania zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Ponadto latem powinniśmy upewnić się, że w salonie nie ma komarów ani innych owadów. Świadomie wykorzystując naszą energię i integrując odpowiednie codzienne pomoce przeciwko owadom we właściwych miejscach, możemy nie tylko obniżyć koszty utrzymania domu, ale także wnieść pozytywny wkład w ochronę środowiska.

Oszczędzanie wody

Oprócz zużycia energii elektrycznej, powinniśmy również zwracać uwagę na zużycie wody. Zainstaluj urządzenia oszczędzające wodę, takie jak głowice prysznicowe i krany z ogranicznikami przepływu. Naprawiaj cieknące krany i zwracaj uwagę na zużycie wody, na przykład podczas mycia zębów lub naczyń.

Podsumowanie

Istnieje kilka sposobów na oszczędzanie energii we własnym gospodarstwie domowym. Zwłaszcza w czasach rosnących cen energii warto świadomie rozważyć możliwe zmiany w zachowaniu i zainwestować w nowe urządzenia lub bardziej wydajne materiały budowlane. W ten sposób nie tylko obniżysz długoterminowe koszty, ale także w zauważalny sposób przyczynisz się do ochrony środowiska.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 217 zł

Lokal 377 zł

Polecane artykuły