Oszczędna eksploatacja przydomowego basenu

basen przydomowy

Wielu właścicieli basenów ma możliwość znacznego zmniejszenia zużycia energii dzięki inteligentnym środkom. Ale to nie wszystko: zużycie chemikaliów w basenie można również znacznie zmniejszyć, jeśli robi się to ostrożnie. Ogólnie rzecz biorąc, ślad ekologiczny basenu można znacznie poprawić dzięki wskazówkom zawartym w tym przewodniku. Energooszczędny basen to wyższa wartość nieruchomości. Kupujący domy zwracają bowiem uwagę na klasę energetyczną domu, określoną w certyfikacie energetycznym.

Wskazówka 1: Optymalnie wykorzystany system filtrów piaskowych zmniejsza zużycie energii elektrycznej i zapotrzebowanie na środki chemiczne.

Kupując system filtrów piaskowych, wielu właścicieli basenów patrzy głównie na cenę i wydajność samej pompy, ale stosunek między przekrojem bojlera a mocą pompy jest najważniejszą cechą takiego urządzenia. Większość jednostek jest ustawiana przez producentów na zdecydowanie zbyt dużą moc. Dzieje się tak dlatego, że mocne pompy są popularne wśród klientów, a wielu nabywców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są duże kotły.

Może to powodować, że wiele cząstek znajdzie się w bojlerze, ale ze względu na zbyt szybkie przepływy objętościowe zostaną one po prostu wypchnięte przez medium filtracyjne i trafią z powrotem do basenu. Stosowanie flokulantów również traci skuteczność w ten sposób, ponieważ flokulanty po prostu rozrywają się przy zbyt dużych prędkościach przepływu, a ich poszczególne części trafiają z powrotem do wody w basenie. Poniższe proporcje między przepływem wody a średnicą bębna są idealne dla filtrów piaskowych:

Ważne jest, aby zrozumieć, że wartości z przedstawionego wykresu są jedynie wartościami idealnymi. Nawet jeśli natężenie przepływu netto jest o 20-30% wyższe, nadal możliwe jest wydajne działanie. Dlatego zalecamy dokładne sprawdzenie systemu filtra piaskowego.

Przykład 1:

Masz system filtra piaskowego o średnicy zbiornika 27 cm, ale natężeniu przepływu netto 4,5 m³ na godzinę. Idealne byłoby jednak 1,75-2,5 m³ na godzinę. W takim przypadku powinieneś wymienić istniejący bojler na większy lub wymienić pompę na słabszą. Zależy to od tego, czy całkowita wydajność jest wystarczająca dla Twojego basenu.

Przykład 2:

Twój basen ma objętość wody 14 m² i jest obsługiwany przez filtr piaskowy, który ma przepływ 8 m³ i bojler 40 cm. W tym przypadku pompa byłaby zbyt mocna; zaleca się użycie pompy z filtrem piaskowym o znacznie mniejszej mocy. Oprócz lepszej jakości filtracji, możesz zaoszczędzić energię elektryczną, a także zmniejszyć poziom hałasu systemu. Flokulanty również działają skuteczniej, a stosowanie środków dezynfekujących, takich jak chlor, można znacznie zmniejszyć.

Wskazówka 2: Świadomie używaj pokrywy basenowej, która najlepiej odpowiada Twoim celom

Wybierając pokrywę basenową, możesz również mieć duży wpływ na zużycie energii i ilość wymaganych środków dezynfekujących. Powszechnie stosowane są następujące pokrywy basenowe:

 • Plandeki
 • Przykrycia listwowe
 • Folie solarne
 • Zadaszenia basenów
 • Właściwości przykryć
 • Plandeki okryciowe

Plandeki przykrywające znacznie zmniejszają ilość brudu i światła przedostającego się do basenu. Pomagają utrzymać zużycie środków dezynfekujących na niskim poziomie, ale mają tendencję do chłodzenia i są absolutnie bezproduktywne, jeśli basen ma być ogrzewany. Zaletą plandek jest to, że utrzymują prawie całe światło UV z dala od basenu. Ponieważ promienie UV rozpuszczają chlor, oznacza to, że bez pokrywy do wody w basenie należy dodać znacznie więcej chloru, aby zrekompensować jego straty.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
377zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 217zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
377zł brutto

Przykrycia listwowe

Te bardzo szlachetne pokrywy pełnią tę samą funkcję co przykrycie, ale różnią się pod względem komfortu i wartości. Ponownie, idealne, jeśli nie chcesz, aby woda w basenie zbytnio się nagrzewała i chcesz trzymać jak najwięcej brudu z dala od basenu. Podobnie jak w przypadku plandek, zaciemnienie oferuje kilka zalet. Między innymi, glony są pozbawione światła do fotosyntezy. Może to zahamować wzrost glonów, co z kolei zmniejsza zużycie chloru.

Folie słoneczne

Basenowe folie solarne są dostępne w różnych grubościach, kolorach, stopniach przezroczystości i z pęcherzykami powietrza, z których niektóre różnią się znacznie wielkością. Mają one właściwości termoizolacyjne. Przezroczyste modele z dużymi pęcherzykami powietrza są szczególnie skuteczne w ogrzewaniu basenu. Mimo że czarne folie solarne wydają się wielu właścicielom basenów szczególnie odpowiednie do ogrzewania basenu: Niższa przezroczystość odbywa się kosztem izolacji termicznej. Poszukiwanie kompromisu może mieć jednak sens: podobnie jak plandeki, mocno przyciemnione folie solarne mają tę zaletę, że mogą blokować promienie UV i hamować wzrost glonów.

Zadaszenia basenów

Zadaszenia basenów występują w różnych formach. Niezależnie od tego, czy są to stałe instalacje, kopuły czy namioty, mogą być bardziej jak pokrywa z listew lub bardziej jak arkusz solarny. Jedyną różnicą jest to, że możesz jednocześnie korzystać z własnego basenu.

Ukierunkowane pokrycie = maksymalny efekt

Ostatecznie powinieneś zadać sobie pytanie, które efekty są szczególnie przydatne i najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Jeśli chcesz zużywać jak najmniej środka dezynfekującego, powinieneś dążyć do przykryć basenowych, które zaciemniają i zakrywają jak najwięcej. Aby uzyskać maksymalną wydajność ogrzewania, należy stosować przezroczyste materiały, ponieważ są one idealne do znacznego zminimalizowania promieniowania podczerwonego (=strat ciepła). W ten sposób można znacznie zwiększyć efektywność ogrzewania basenu.

Dodatkowe porady

 • Dobre przewodniki, które wyjaśniają ważną podstawową wiedzę na temat konserwacji wody, można znaleźć w Internecie. Możesz uniknąć wielu problemów i znacznie zmniejszyć zużycie chemii basenowej.
 • Należy pamiętać, że dezynfekcja słonej wody i klasyczne chlorowanie wytwarzają niebezpieczne dla środowiska produkty uboczne, takie jak halogeny chloru. Dlatego też woda basenowa nie powinna być używana do podlewania. Możesz jednak znacznie zmniejszyć ilość halogenów chloru, jeśli korzystasz z filtrów z węglem aktywnym. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą metodą jest utrzymywanie zużycia chloru na jak najniższym poziomie.
 • Podczas korzystania z chloru organicznego do basenu dodawany jest również kwas cyjanurowy. Niewielkie ilości kwasu cyjanurowego ustabilizują Twój chlor, ale od około 40 ppm wystąpią niepożądane efekty odwrotne. Utrzymuj zużycie chloru na jak najniższym poziomie, aby uniknąć wyższych poziomów kwasu cyjanurowego w wodzie basenowej. O ile nie korzystasz z węgla aktywnego, kwas cyjanurowy można zredukować jedynie poprzez wymianę wody.
 • Używaj skutecznego odkurzacza basenowego, aby trwale usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń z wody basenowej. Ponieważ mniej zanieczyszczeń oznacza również mniejsze zużycie środków dezynfekujących. Wiele odkurzaczy basenowych można znacznie ulepszyć pod względem dokładności filtracji za pomocą tak zwanych kulek filtracyjnych, które umożliwiają usuwanie jeszcze większej ilości zanieczyszczeń z wody basenowej.
 • Jeśli używasz lampy UV do dezynfekcji, podłącz ją natychmiast po systemie filtracji. W tym miejscu woda jest najczystsza, dzięki czemu lampa UV może pracować z maksymalną wydajnością.
 • Najlepiej uruchamiaj pompę ciepła basenu w ciągu dnia. W wyższych temperaturach wydajność takich urządzeń jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykle niższych temperatur w nocy.
 • Zasilaj cały system basenowy zieloną energią elektryczną.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 217 zł

Lokal 377 zł

Polecane artykuły