Oszczędzanie energii elektrycznej, odpowiednia izolacja, redukcja kosztów ogrzewania – praktyczne działania mające na celu ograniczenie wydatków i zmniejszenie śladu ekologicznego często dotyczą tylko domu lub mieszkania. Jednak ogród również oferuje ogromny potencjał do osiągnięcia wyznaczonych celów. Całosć tych działań jest konieczna, aby utrzymać wysoką cenę rynkową domu, trzeba bowiem wiedzieć, że ostateczna wycena nieruchomości w dużej mierze zależy od klasyfikacji energetycznej poświadczonej w świadectwie energetycznym.
Hydroizolacja altany ogrodowej i oszczędność kosztów
Uszczelnienie i izolacja altan jest często zaniedbywana. Jednak niezawodna ochrona od dachu po okna z jednej strony przedłuża żywotność domu i pozwala zaoszczędzić pieniądze w późniejszym czasie. Z drugiej strony zwiększa się bezpieczeństwo, a koszty ogrzewania i innej energii są zmniejszone. Sama ochrona ma sens w każdym przypadku. Zyskują na tym meble, ale także sprzęt i sam domek ogrodowy. Jeszcze większe oszczędności uzyskuje się, gdy szopa jest intensywnie użytkowana. Jeśli chcesz w niej nocować, zimować rośliny lub nawet uprawiać je w zimnych porach roku, stwarzasz bezpieczeństwo, więcej możliwości i zmniejszasz zużycie.
Duże nakłady finansowe nie są konieczne do wykonania odpowiedniej hydroizolacji. Szeroki wybór materiałów i możliwość samodzielnego wykonania prac to decydujące zalety pod względem oszczędności kosztów. Oprócz izolacji warto rozważyć zastosowanie innych nowoczesnych metod pozwalających na większe oszczędności.
Produkcja i oszczędzanie energii elektrycznej w ogrodzie
Kosiarki do trawy, nożyce do żywopłotu i rozdrabniacze są regularnie używane w każdym ogrodzie i zużywają przy tym energię elektryczną. Zakup nowego, bardziej ekonomicznego sprzętu już pomaga. Jeśli energia elektryczna jest generowana na przykład przez panele słoneczne, koszty spadną jeszcze bardziej w perspektywie średnio- i długoterminowej. Możliwe jest również podgrzewanie wody lub ogrzewanie słoneczne. Ponownie, w zależności od zastosowania, panele na dachu szopy ogrodowej, nad szopą lub kompostem często znajdują niewykorzystany potencjał. Rośliny, które rozwijają się w cieniu, dodatkowo korzystają z paneli, które mogą również chronić przed wiatrem i ulewnym deszczem. Ukierunkowane zastosowanie przynosi zatem – pomimo wciąż powszechnych uprzedzeń ze względu na wygląd – wyraźne i często niewyobrażalne plusy.
W ogrodach z basenem lub stawem ogrodowym energia słoneczna może zapewnić niezbędną filtrację, zasilić wieczorne oświetlenie lub podtrzymać działanie grilla elektrycznego. Często wystarczy do tego kilka jednostek, na przykład na dachu. Kolejną zaletą jest to, że metoda ta może również dostarczać energię do bardziej oddalonych ogrodów bez bezpośredniego połączenia z siecią elektryczną. Wymagany do tego wysiłek jest pod każdym względem znacznie mniejszy niż w przypadku późniejszego podłączenia.
Dostosuj uprawy
Oprócz szopy ogrodowej istnieją inne opcje rozsądnego wykorzystania zasobów na własnej zielonej przestrzeni. Dobrze zaprojektowana szklarnia i podniesione grządki wydłużają czas uprawy i zwiększają plony. To z kolei pozwala zaoszczędzić na kosztach transportu i jest korzystne dla środowiska i budżetu.
W szklarni można wykorzystać energię słoneczną do podniesienia temperatury jesienią i zimą lub do wcześniejszego rozpoczęcia uprawy roślin wiosną.
Połączenie beczek i cystern do zbierania i ochrony wody deszczowej oraz automatycznego systemu zraszania zapewnia ulgę, promuje wysokie plony i jest delikatne. Efektywne wykorzystanie wody i samodzielnie wytwarzanej energii elektrycznej opłaca się w dłuższej perspektywie i pozwala na większą niezależność od mediów.
Chociaż nie wszystkie środki można wdrożyć w ogrodzie, podobnie jak w domu, zawsze warto sprawdzić odpowiednie opcje.