Oszczędzaj na kosztach ogrzewania zimą – wymiana ogrzewania czy izolacja?

ogrzewanie domu

Większość ludzi myśli o tym, jak zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie i ciepłą wodę w zimnych porach roku bez konieczności poświęcania zbyt dużego komfortu. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze zimą, powinieneś już teraz dowiedzieć się o środkach oszczędzania energii. Istnieją na to różne sposoby, o których chcielibyśmy Cię poinformować w poniższym artykule. Porady te są szczególnie interesujące, ponieważ pozwalają na osiągnięcie lepszych wyników klasyfikacji energetycznej w świadectwie energetycznym budynku.

Stare okna to pożeracze energii

Każdy chce mieć przytulny i komfortowo ciepły dom. Jednak rosnące ceny energii są powodem do niepokoju dla wielu osób. Nawet domowe podgrzewacze stołowe wykonane z doniczek i podgrzewaczy do herbaty nie są w stanie zrekompensować strat ciepła przez źle izolowane okna. Istnieje kilka przyczyn strat energii:

  • Niska jakość oszklenia,
  • nieszczelność ramy okiennej,
  • nieszczelna skrzynka rolety,
  • nieprawidłowo wyregulowane okucia,
  • i zużyte profile uszczelniające.

Przed zaplanowaniem wymiany systemu grzewczego w związku z zimą zaleca się przeprowadzenie pewnych działań energetycznych, takich jak izolacja dachu lub fasady lub wymiana okien i drzwi. Pompa ciepła może również pracować wydajniej, jeśli ciepło nie jest tracone przez stare okna lub słabo izolowane powłoki budynku.

Nowe szyby okienne dla lepszej izolacji

Okna z potrójnymi szybami stają się coraz częściej standardem w nowych budynkach. Składają się one z trzech tafli szkła o powlekanych powierzchniach i wypełnionych gazem przestrzeniach między szybami. W rezultacie mają one bardzo dobre wartości izolacji termicznej. Coraz więcej specjalistycznych firm oferuje nie tylko wymianę całego okna, ale również wymianę szyb zgodnie z nowoczesnymi standardami. Zamontowaną szybę szklarz zastępuje nowoczesną szybą termoizolacyjną, uzyskując w ten sposób wysokiej jakości standard energetyczny.

Zamów świadectwo energetyczne w najlepszej cenie na rynku:

DOM

Cena promocyjna:
377zł brutto

MIESZKANIE

Cena promocyjna:
od 217zł brutto

LOKAL UŻYTKOWY

Cena promocyjna:
377zł brutto

Jak można uniknąć przeciągów z okna?

Ramy okienne muszą wiele znieść przez lata. Są obsługiwane kilka razy dziennie i często muszą utrzymać ciężar szeroko otwartych okien. Jeśli okucia nie będą regularnie regulowane, pojawią się nieszczelności. Dbając o swoje okna i regularnie je serwisując, unikasz przeciągów i chronisz klamki, zatrzaski i zawiasy. Małe środki mogą często pomóc w walce z przeciągami. Nawet ciężkie zasłony mają dobry efekt izolacyjny i zmniejszają straty ciepła o około 5 procent. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej energii, możesz zainstalować żaluzje lub nowe rolety i uniknąć około 20 procent strat ciepła.

Nowe profile uszczelniające zapobiegające utracie ciepła

Stare profile uszczelniające to kolejny powód, dla którego okna nie zamykają się już tak dobrze. Stres, brud lub promieniowanie UV powodują, że materiał starzeje się i staje się kruchy. W rezultacie, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, ciepło z pomieszczenia ucieka na zewnątrz, podczas gdy przeciągi i wilgoć przenikają przez powstałą szczelinę. Uszkodzone uszczelki mogą być szybko wymienione, nawet przez laika, a wymiana natychmiast zapewnia więcej ciepła w domu.

Kiedy warto zainstalować pompę ciepła?

Pompy ciepła są zazwyczaj instalowane w nowych budynkach. Jednak instalacja powietrznej pompy ciepła, na przykład, może mieć również sens w istniejących nieruchomościach pod względem efektywności energetycznej i przyjazności dla klimatu. Jeśli chcesz przejść na pompę ciepła, powinieneś najpierw zlecić sprawdzenie bilansu energetycznego całego domu przez certyfikowanego konsultanta ds. energii. Niektóre środki renowacji energetycznej powinny być traktowane priorytetowo przed zainstalowaniem nowej pompy ciepła. Jak wspomniano powyżej, pompa ciepła nie może pracować i ogrzewać efektywnie, jeśli wytworzone ciepło jest tracone przez słabo izolowaną ścianę zewnętrzną.

Doradca energetyczny może powiedzieć Ci dokładnie, które środki w Twojej nieruchomości powinny zostać odnowione i w jakiej kolejności. Jeśli, na przykład, Twój dom osiąga znacznie wyższy status energetyczny po wykonaniu izolacji elewacji, możesz również osiągnąć wystarczającą wydajność dla przytulnej zimy z mniejszą pompą ciepła. Jeśli obliczony roczny współczynnik wydajności pompy ciepła wynosi powyżej 3,0, może być możliwe zrezygnowanie z wcześniejszych działań renowacyjnych. Zasadniczo jednak nowoczesne okna i dobra izolacja zapewniają, że nie traci się zbyt dużo ciepła, ponieważ nie jest to dobre ani dla klimatu, ani dla Twojego portfela.

Podsumowanie

Energooszczędne renowacje oferują różne sposoby na zmniejszenie zużycia energii w zimie i zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie. Chociaż prace remontowe mogą być bardzo kosztowne, zwracają się one z biegiem lat. Warto jednak z wyprzedzeniem uzyskać kompleksową poradę od eksperta ds. efektywności energetycznej i zlecić przeprowadzenie odpowiednich działań we właściwej kolejności, aby uzyskać maksymalny potencjał oszczędności w Twojej nieruchomości.

Wybierz rodzaj nieruchomości i złóż zamówienie

Mieszkanie od 217 zł

Lokal 377 zł

Polecane artykuły