Zgodnie z ogólną zasadą, najbardziej przyjazną dla środowiska i oszczędzającą pieniądze energią jest ta, która nie jest zużywana w pierwszej kolejności. Istnieje wiele możliwości oszczędzania energii w domu, w tym w łazience. Oprócz ciepłej wody, oświetlenia i mniejszych urządzeń elektrycznych, pralki i suszarki są często pożeraczami energii. Aby zaoszczędzić dużo pieniędzy, warto więc zastanowić się nad własnym zużyciem energii w łazience. Dlatego podsumowaliśmy dla Ciebie 5 najważniejszych wskazówek:
Nasze 5 wskazówek dotyczących oszczędzania energii w łazience
- sprytna wentylacja
Ponieważ łazienka jest stosunkowo mała, wiele osób uważa, że nie da się tam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania – ale uważaj! Ze względu na zwiększoną wilgotność i powstawanie nieprzyjemnych zapachów, łazienka musi być wentylowana szczególnie często i intensywnie. Dlatego też w łazience szczególnie ważne jest, aby zawsze rozważać ogrzewanie i wentylację w połączeniu ze sobą, aby nie tracić niepotrzebnych ilości energii poprzez wymianę powietrza.
Jak więc prawidłowo wentylować? Najbardziej zalecaną metodą jest wentylacja przerywana. W zależności od pogody, wszystkie okna są szeroko otwarte. Najlepiej, jeśli otworzysz tyle okien, że w pomieszczeniach powstanie przeciąg, tzw. wentylacja krzyżowa. W ten sposób powietrze w pomieszczeniu jest całkowicie wymieniane w ciągu pięciu do dziesięciu minut i tracona jest jak najmniejsza ilość powietrza grzewczego. Wentylacja z uchylnymi oknami jest mniej zalecana. W tym przypadku wymiana powietrza jest powolna i jednocześnie traci się dużo ciepła. Ściany szybko się wychładzają. Następnie trzeba zużyć więcej energii grzewczej, aby ponownie ogrzać łazienkę. W sezonie grzewczym zaleca się otwieranie okien trzy do czterech razy dziennie.
- pralka i suszarka
W szczególności pralki oferują duży potencjał w zakresie oszczędzania energii. Po pierwsze, urządzenia starsze niż pięć lat są stosunkowo mniej wydajne. Nowoczesne pralki są tak wydajne, że pranie wstępne zwykle nie jest konieczne. Program główny jest zazwyczaj wystarczający. Może to obniżyć koszty energii nawet o 15 euro rocznie. Jeśli pranie jest tylko lekko zabrudzone, nawet krótki program może osiągnąć pożądany rezultat. Sensowne jest również uruchamianie pralki tylko w temperaturze 30 stopni. W porównaniu z 60-stopniowym cyklem prania, zużycie energii elektrycznej zmniejsza się o około 30 procent. Codzienne pranie nadal będzie czyste!
Jeśli chodzi o pranie, dobre planowanie to połowa sukcesu. Dlatego ważne jest, aby zawsze prawidłowo napełniać pralkę. W przeciwnym razie ilość wody w ładunku zostanie zużyta tylko na kilka sztuk odzieży. Ponadto możesz zrezygnować z krótkotrwałego suszenia i rozwiesić pranie na powietrzu, najlepiej poza mieszkaniem, na przykład na balkonie lub poddaszu do suszenia. Pomocne jest również dobre odwirowanie prania. W idealnym przypadku możesz całkowicie zrezygnować z suszarki. Jeśli musisz korzystać z suszarki, zalecamy urządzenia o klasie efektywności A++ lub wyższej.
Większość pralek posiada podłączenie do ciepłej wody. Należy z niego korzystać, jeśli jest dostępne. Wynika to z faktu, że większość energii elektrycznej jest wykorzystywana do podgrzewania wody podczas cyklu prania. Na przykład w 30-stopniowym cyklu prania około połowa energii elektrycznej jest zużywana tylko na ogrzewanie. Podłączając pralkę do źródła ciepłej wody od samego początku, można zaoszczędzić sporo energii. W większości przypadków możesz przeczytać w instrukcji obsługi, czy urządzenie jest przystosowane do korzystania z ciepłej wody.
Wysokość oszczędności zależy od sposobu podgrzewania wody. Na przykład w przypadku kolektorów słonecznych bilans jest stale dodatni. Jednak nawet w przypadku ogrzewania za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego oszczędności energii pierwotnej wynoszą około 27%.
3. Miej oko na małe urządzenia
Nawet małe urządzenia w łazience mogą stać się pożeraczami energii i pojawić się na rachunku za prąd, jeśli stale pracują w trybie czuwania. Czy elektryczna szczoteczka do zębów lub golarka są w pełni naładowane? W takim razie najlepiej wyciągnij wtyczkę! Możesz zaoszczędzić około 10 euro rocznie na kosztach energii zużywanej przez szczoteczkę do zębów. Warto również zapytać, czy dane urządzenie musi być w ogóle używane. Jeśli obejdziesz się bez suszarki do włosów, zaoszczędzisz około 15-30 euro na osobę rocznie.
Jeśli masz kilka urządzeń, dobrym pomysłem są również listwy zasilające z przełącznikami. Ponieważ wszystkie urządzenia są podłączone do zasilania razem, łatwiej jest mieć oko na to, czy tryb gotowości jest nadal uruchomiony w dowolnym miejscu.
4. Zmniejsz zużycie ciepłej wody
Niektórzy pewnie już słyszeli, że branie prysznica zamiast kąpieli pozwala zaoszczędzić sporo ciepłej wody. Osoby oszczędzające energię mogą z łatwością pójść o krok dalej. Motto brzmi: bierz jak najkrótszy i niezbyt gorący prysznic. Co powiesz na przykład na ustawienie timera na pięć minut, a następnie staranie się nie przekraczać tego czasu? Wskazane jest również zakręcanie wody podczas namydlania się i powstrzymanie się od mycia zębów pod prysznicem, aby niepotrzebnie nie przepuszczać zbyt dużej ilości wody. Nawet gdy myjesz zęby lub golisz się przy umywalce, kran nie musi pozostawać otwarty.
Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej wody, zainstaluj pod prysznicem ekonomiczną słuchawkę prysznicową lub perlator. Świetnym gadżetem do łazienki mogą być także oszczędzające wodę mieszacze. Mieszają one wodę z powietrzem, dzięki czemu prawie nie zauważysz, że z głowicy prysznica wypływa znacznie mniej wody.
5 Wymień żarówki na diody LED
Żarówki żarowe zużywają większość energii na niewykorzystane ciepło. Diody LED oferują alternatywę o niskim zużyciu energii. Mogą one zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym nawet o 90% i mają znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Ponadto, w przeciwieństwie do żarówek energooszczędnych, nie zawierają niebezpiecznej rtęci. W międzyczasie możesz znaleźć proste oświetlenie LED za kilka euro w sklepie dla majsterkowiczów. Dlaczego więc nie zainstalować diod LED również w łazience?
Chociaż łazienka zajmuje zwykle najmniej miejsca w przestrzeni mieszkalnej, istnieje tu pewien potencjał oszczędności, który znajdzie swój wyraz także w wynikach świadectwa energetycznego. Zwłaszcza podczas ogrzewania i wentylacji, a także podczas prania, powinieneś mieć oko na swój własny bilans energetyczny. Jest to korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla Twojego portfela.